نشانه های این بیماری ها در دست ها قابل مشاهده است

 • نشانه های این بیماری ها در دست ها قابل مشاهده است

  عده ای از بیماری ها هستند که نشانه های آنها در دستان قابل مشاهده است، امروز انها رابه شما معرفی می‌کنیم. بدن انسان مجموعه ای از سیگنال ها را درباره وضعیت سلامت ما ارائه می‌کند، که از زبان تا انگشتان پا را در بر می‌گیرند. دستها یکی از بخش های بدن هستند که می‌توانند سرنخ هایی مهم درباره وضعیت سلامت کلی ما ارائه کنند.

  زمانی که موضوع انجام فعالیت های روزانه مطرح میشود، دستها یکی از مهمترین اندام های بدن انسان هستند. اما با نگاهی دقیقتر به دستها ممکن است اطلاعات بیشتری درباره وضعیت سلامت خود کسب کرده و نشانه های اولیه شرایط و بیماری هایی که از آنها آگاه نبودید را کشف کنید.

  آرتریت

  مطالعه ای که در نشریه Arthritis and Rheumatism منتشر شد، نشان داد سوژه هایی که انگشت حلقه آنها بلندتر از انگشت اشاره بود، ممکن است در دسترس خطر بیشتری برای ابتلا به استئوآرتریت یا آرتروز قرار داشته باشند. زنانی با این ویژگی که دراین مطالعه حضور داشتند سه برابر احتمال بیشتری داشت به آرتریت مبتلا باشند.

  بیماری پارکینسون

  آیا دستخط پیوسته و زیبای شما به حروفی شکسته و کوچک تبدیل شده است؟ این میتواند یک نشانه اولیه از ابتلا به بیماری پارکینسون باشد، که به نام میکروگرافی «Micrographia» شناخته می‌شود. پیش از این‌که نگران شوید، با دکتر دراین زمینه صحبت کنید. تغییرات در قدرت بینایی یا افت مهارت انگشتان نیز می‌توانند از دلایل میکروگرافی باشند.

  لرزش دست میتواند نشانه ای دیگر از ابتلا به بیماری پارکینسون باشد، به ویژه اگر لرزش چه در زمان حرکت و چه ثابت بودن دستها متوقف نمیشود. اگر نگه داشتن دستها از لرزش آنها جلوگیری میکند، دلیل آن احتمالا بیماری پارکینسون نیست. درصورت مواجهه با این نشانه مراجعه به دکتر برای بررسی دقیق شرایط اهیمت دارد.

  بیماری کلیوی

  ناخن های دست می‌توانند اطلاعات بسیاری را درباره سلامت کلیه ها در اختیارتان قرار دهند. شیاردار شدن ناخن ها چه در امتداد آنها شکل گرفته باشد و چه شکل قاشقی به آنها ببخشد می‌تواند به بروز مشکل اشاره داشته باشد. اگر شیارها در امتداد ناخن هستند، این شرایط میتواند به بیماری کلیوی اشاره داشته باشد. اگر ناخن ها مقعر شده اند، این شرایط می‌تواند به کمبود آهن اشاره داشته باشد، که بطور معمول با بیماری کلیوی همراهی میشود.

  همچنین، رگه ها یا نقطه های سفید یا ناخن هایی که در نیمه پایینی سفید رنگ هستند میتوانند به مشکلات کلیوی اشاره داشته باشند. اگر با تغییراتی چشمگیر در ناخن های خود مواجه شده اید مراجعه به دکتر برای بررسی دقیق شرایط بهترین اقدام ممکن است.

  وضعیت قلب

  بنابر نتایج مطالعه ای که درسال 2015 در نشریه The Lancet منتشر شد، میزان قدرت گرفتن شما میتواند یک نشانگر اولیه از خطر حمله قلبی یا سکته مغزی باشد. قدرت کم گرفتن شما می‌تواند از خطر مرگ به واسطه حمله قلبی حکایت داشته باشد.

  قدرت گرفتن دست یک نشانگر از چیزی است که به نام سن بیولوژیکی شناخته می‌شود. سن بیولوژیکی چگونگی عملکرد بدن در مقایسه با سن واقعی شماست.همچنین، شرایط دست های شما می‌تواند سرنخ هایی درباره ابتلا به پرفشاری خون ارائه کند. مطالعه ای که درسال 1993 انجام شد، نشان داد بیمارانی که دارای اثر انگشت پیچشی بودند، احتمال بیشتری داشت پرفشاری خون داشته باشند.

  ضخیم شدن نوک انگشتان، شرایطی که به نام چماقی شدن شناخته میشود نیز می‌تواند به بیماری قلبی، بیماری ریوی، یا برخی مشکلات سلامت دیگر اشاره داشته باشد. اگر با افزایش ضخامت سرانگشتان خود مواجه هستید، که بنظر میرسد ناخن ها به خوبی به انگشتان متصل نیستند یا ناخن ها به سمت پایین انحنا پیدا کرده اند، به دکتر مراجعه کنید.

  بیماری کبدی

  اگر به صورت مزمن با قرمزی و التهاب کف دست های خود مواجه هستید، این میتواند نشانه ای از یک بیماری کبدی باشد. البته نباید در ابتدا نگران شوید، زیرا قرمزی کف دستها میتواند نشانه ای از التهاب پوستی کف دست «Palmar erythema» باشد، که میتواند ارثی بوده یا به واسطه دلیلی نه چندان جدی شکل بگیرد. پیش از این‌که نگران ابتلا به سیروز کبدی شوید، با دکتر خود دراین زمینه صحبت کنید.

  کم کاری تیروئید

  انگشتان متورم و درد مفاصل آنها میتواند نشانه ای از مشکلات مرتبط با تیروئید باشد. تونل کارپ نیز می‌تواند موجب این نشانه ها شود. اگر تورم انگشتان و درد مفاصل آنها برای مدتی طولانی پایدار باقیمانده است، با دکتر برای بررسی دقیق شرایط و انجام آزمایش تیروئید صحبت کنید.

  سیانوز

  سیانوز یا رنج کبود شامل کمبود اکسیژن در خون است و رنگ آبی ناخن ها یکی از نشانه های شایع این شرایط محسوب میشود. سیانوز به خودی خود یک بیماری نیست، اما می‌تواند نشانگر عده ای از مشکلات سلامت، مانند آسم، سینه پهلو یا بیماری قلبی باشد.

  اگر مشغول برف بازی بوده اید و با ناخن های شما آبی شده اند، جای نگرانی نیست. سیانوز شرایطی پایدار بدون درنظر گرفتن دما است.رنگ آبی پایدار ناخن ها بطور قطع نشانه ای نگران کننده محسوب میشود و باید با دکتر دراین زمینه صحبت کنید. اگر با سیانوز مواجه هستید و این شرایط با تنگی نفس، یا هر نشانه دیگر حمله قلبی یا سکته مغزی همراهی میشود با مرکز فوریت های دکتری تماس بگیرید.